.

utorok 24. mája 2011

Kusín

Vrch Hradek sa vypína v rozvodí Kusínskeho potok, ústiaceho do Zemplínskej Šíravy, a Suchého potoka, prítoku Kamenického potoka, vlievajúceho sa do Laborca, medzi kótami 590 a 666. Už i podľa názvu Hradek sa dalo predpokladať, že na vrchu sa rozprestiera archeologická lokalita. Presvedčili sme sa o tom pri prieskume a pokusnom výskume, zistiac na ňom mohutné slovanské hradisko, najskôr obranného a útočiskového rázu a strategického významu, vybudované nad dôležitou cestou spájajúcou Východoslovenskú nížinu s nadvihorlatskou oblasťou.




Nálezový materiál z povrchového zberu a pokusných sond pozostáva z ojedinelých črepov mladšej doby bronzovej a z množstva zlomkov pokročilej slovanskej keramiky, okrem ktorých sa výnimočne našlo aj železné záchytné kovanie vedierka.

pôdorys hradiska podľa Dr. Slivku

Črepy z mladšej doby bronzovej, zväčša atypické, patria najskôr kultúre Gáva. Z výraznejších fragmentov niektoré pochádzajú z okrajových častí nádob bližšie neurčiteľného tvaru, ďalšie z amforovitých nádob, z ktorých jedna bola na vydutine zdobená žliabkami a druhá na hrdle pásikom vodorovných rýh. Podľa ojedinelých nálezov spomenutých keramických zlomkov sa ukazuje, že v mladšej dobe bronzovej hradisko bolo sotva sústavnejšie osídlené. Napriek tomu možno s určitou rezervou pripustiť, že začiatky opevnenia vrchu siahajú už do tohto obdobia.
črepy, ktoré na hradisku našiel pán Budinský-Krička

O trvalejšom slovanskom osídlení hradiska výrazne svedčia početné nálezy zlomkov slovanskej keramiky. Sú fragmentmi hrncovitých, zväčša tenkostenných nádob, zhotovených z jemnej piesočnatej hliny pomocou kruhu, farby hnedej, hnedastosivej, žltohnedej a tmavosivej. Okraj niektorých hrncov bol, súdiac podľa ich zlomkov, úzky a zvisle alebo šikmo zrezaný, iných širší, rímsovite formovaný, pritom niekedy previsnutý alebo aj profilovaný a ďalších zaoblený a zosilnený. Vo výzdobe črtajúcej sa na zlomkoch zreteľne prevažujú vodorovné žliabky a po nich sú to viacnásobné vlnovky kombinované spravidla s pásmi vodorovných rýh. Zriedkavejšie sa na črepoch objavujú jednoduché vlnovky, kombinované niekedy s vodorovným žliabkami, riadky vrypov alebo lomenice zostavené zo záverov vtláčaných hrebienkom. Osobitne sa vyníma fragment nádoby zdobenej po stranách plastického rebra jednoduchými vlnovkami. Zlomky zo spodku nádob svedčia o hrncoch s dnom znútra zaobleným. Z týchto fragmentov si zasluhuje osobitnú pozornosť bezpochyby črep s plastickou značkou, skladajúcou sa z dvojitého štvorcového, krížikom preťatého rámca s krúžkom uprostred. Z nálezov slovanskej keramiky hodno osobitne upozorniť napokon aj na fragment hnedej kužeľovitej misky zhotovenej na kruhu, pretože nádoby tohto druhu sú zriedkavosťou i na iných slovanských sídliskách na východnom Slovensku.

Slovanský črep s vlnovkou. Foto: Š. Olšav

So slovanský osídlením hradiska v Kusíne súvisí okrem početných keramických zlomkov aj jediný železný predmet - postranné závesné kovanie vedierka, nájdené v kultúrnej vrstve pri pokusnom výskume na jeho plošine. Má tvar pretiahnutého trojuholníka s trochu odsadenou plechovou platničkou na spojení s uchom na zavesenie; jeho koniec pôvodne (ešte pred konzervovaním predmetu) nepatrne prekrýval okraj platničky kovania. Oblúkovitý dolný koniec plechu kovania je ohnutý späť a prikutý. Platnička kovania je hrubá 1,5 mm a jeho ucho 4 mm, kovanie je dlhé 7,7 cm, jeho maximálna šírka je 26,5 mm. Osobitne sa žiada pripomenúť, že nemá otvory na nity.







Slovanské osídlenie hradiska v Kusíne (jeho plošiny) podľa doterajších nálezov možno rámcovo datovať do obdobia prelomu 9. a 10. storočia do začiatkov 11. storočia. Do tohto časového úseku by spadala podľa toho aj rozsiahla fortifikácia hradiska, svedčiaca o starostlivo organizovanej a z vojensko - strategického hľadiska náročnej práci jeho obyvateľov. Bezpochyby i nález závesného kovania vedierka treba pokladať za súčasný so slovanským keramickým materiálom z hradiska, a preto ho datujeme do spomenutého širšieho časového úseku. Toto kovanie si zasluhuje osobitnú pozornosť najmä tým, že v súčasnosti je pravdepodobne najvýchodnejším nálezom svojho druhu v Karpatskej kotline, ak nie v širšej stredoeurópskej oblasti, ale aj tým, že upozorňuje na dlhé pretrvávanie jednej z najstarších foriem závesných kovaní slovanských vedierok.

Výstavba mohutného slovanského hradiska vo vihorlatských horách by sa mohla dať do súvisu, ak prijmeme jeho predbežné datovanie, nielen s postupom staromaďarského kmeňového zväzu do Medzibodrožia, ale najskôr aj s nasledujúcimi pohybmi a prenikaním prvých vojenských družín formujúceho sa uhorského štátu na východoslovenský juh. Slovanské hradisko v Kusíne sa svojimi zemnými opevneniami a nálezmi, ktoré priniesol už jeho začiatočný prieskum a výskum, ukazuje ako ďalšia významná archeologická lokalita svojho druhu na východnom Slovensku.

Zoznam použitej literatúry:
BUDINSKÝ - KRIČKA, V.: Slovanské hradisko v Kusíne. In: Nové obzory, 25, Košice 1983, s. 97 - 111.

Prevzaté zo stránky: http://www.valka.cz/clanek_12602.html#ixzz1NGulO3R3
https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/teren?pos=48.851556,22.051385,17&fbclid=iwar33mcpqwj_oybztq9kbd_tafhft7iuwrfazv1gxmjh_g4berfpzk_wj1ec
Foto 24. 9. 2012 (autor Viliam Olbricht)
Foto z dronu prevzaté zo stránky https://www.facebook.com/kultura.vychodu/ 

Rez valom, urobili ho lesníci zrejme, prerazili val v jednej časti.






Pohľad z valu do priekopy.



umela priekopa na najplytsom mieste


Pohľad na val z priekopy.



Koruna valu
 
Fotogaléria Kvetka:

Vstup na hradisko chráni táto starobylá sfinga
prerazený val

pohľad z valu

mohutný severný val s umelou priekopou
Rastlá skala nedovolila prehĺbiť priekopu na tomto mieste viac
pokračujeme po S vale na V
koruna valu
o rez valom sa žiaľ postarala ťažká technika
rez detail - zdá sa, že miestami sú aj nasucho kladene kamene, ale je to zdevastovane
dobre viditeľná devastácia valu
Pohľad z vnútorného V valu na vonkajší nižšie
vnútorná plocha hradiska - pekná rovinka
Tajomný plochý kameň... k čomu mohol slúžiť?

Šarišské Sokolovce

Hradisko neďaleko Šarišských Sokoloviec, objavené J. Macákom, svojou polohou  i opevnením sústavou valov dalo podnet k vykonaniu zisťovacieho výskumu už roku 1965, ktorý realizoval zaslúžilý bádateľ V. Budinský – Krička. Na tento pozoruhodný slovanský pamätník upozornil J. Macáka jednak ľudový názov vrchu, jednak valy a priekopy hradiska i tmavá kultúrna vrstva na miestach, kde ju narušili a odkryli kolesá traktora.



Hradisko leží 3 km severne od Šarišských Sokoloviec v južnej časti Čergovského pohoria. Zbudovali ho na najvyššom bode strmého hornatého hrebeňa Lazíky, ťahajúceho sa medzi Bernátskym a Bodovským údolím v severo – južnom smere, na kužeľovitej hradovej hure. Je prístupné zo Šarišských Sokoloviec Bernátskym údolím, z Bodoviec po hrebeni vrchu Lazíky a z obce Hradisko z údolia Ternianky. Hradisko je zachované a väčšinou chránené hustým lesným porastom. Svojou polohou a opevneniami patrí ku klasickým ukážkam slovanského hradiska na východnom Slovensku. Najväčšia dĺžka hradiska je 253 m, najväčšia šírka 125m.
K severovýchodnému ohybu valu hradiska prilieha lúčka, ktorá sa mierne zvažuje na západ. Približne v jej strede sa na povrchu pri pokusnom výskume zistila tmavá kultúrna vrstva. Vo vrchnej časti kultúrnej vrstvy sa našlo pomerne málo zlomkov hradištnej keramiky, naproti tomu zo spodnejších častí vrstvy sa získalo mnoho črepov tejto keramiky. Bohatý výskyt črepov na mieste pokusných sond zrejme súvisí s blízkosťou zvyškov veľkého ohniska. Okrem zlomkov nádob sa našli v kultúrnej vrstve miestami aj väčšie – menšie kusy uhlíkov i ojedinelé zlomky tehloviny a dva kusy železnej trosky. Zvieracie kosti v nej neboli. Po keramických nálezoch si však najväčšiu pozornosť zasluhujú železné predmety zo spodnej časti kultúrnej vrstvy. Ocieľka, nožík a torzá troch predmetov neznámeho určenia.
Pokusnými sondami získal V. Budinský – Krička archeologický materiál z vnútorného areálu hradiska, tiež mimo neho na lúčke, ktorá prilieha k valu na severovýchodnej strane. Najväčšie množstvo nálezov tvoril črepový materiál zdobený vlnovkami a rytými líniami. Neveľký počet železných predmetov tvorila neúplná ocieľka, neúplný nožík, tyčinkovitý zlomok kovania, zlomok obruče z vedierka a zlomok nožíka. Na základe získaného materiálu V. Budinský – Krička datoval jeho osídlenie predbežne do 10. stor. n. l., najneskoršie na začiatok 11. stor.



S výkopom sa začalo v predhradí, kde bol sondou 1 o dĺžke 40 metrov prerezaný val deliaci predhradie na dve časti, priekopa a plocha, smerom k nivelačnému bodu. Tým bola sledovaná konštrukcia valu, rez priekopy a tiež možnosť osídlenia na ploche zvažujúcej sa smerom k valu. Keďže sa na tejto ploche nepodarilo zistiť stopy po sídliskových objektoch, sonda bola predĺžená až za vonkajšiu stranu valu, kde bola terasa, aby sa zistilo, či z tejto strany nepriliehali k valu sídliskové objekty. Ani toto predĺženie sondy 1 neposkytlo žiadne dôkazy o osídlení.
Rez valom ukázal, že bol navŕšený z hliny a kameňa. Kameň bol využitý najmä na jeho spevnenie proti zosuvu zeminy do priekopy. Vo vnútri valu bol kameň v menšom množstve, bez nejakého systému uloženia, teda iba voľne nahádzaný. Nálezový inventár z valu a priekopy tvorili črepy a zvieracie kosti.
Sonda 2 o dĺžke 85 metrov bola volená tak, aby bol jej výkopom prerezaný okružný val s priekopou, val s priekopou obopínajúci akropolu a časť akropoly.



Rez okružným valom ukázal, že bol tiež navŕšený z hliny a kameňa. Kameň bol využitý najmä na jeho spevnenie proti zosuvu zeminy do priekopy. Nóvum v konštrukčnom systéme jeho navŕšenia bolo zistenie stôp po zuhoľnatenom dreve, spolu s malým pásom do červena prepálenej hliny. Ide tu pravdepodobne o doznievanie systému opevnenia zo staršieho slovanského obdobia. Systém navŕšenia valu a získaný črepový materiál, železná strelka so spätnými krídlami a torzo ďalšej strelky nám podávajú dôkaz o tom, že bol vybudovaný Slovanmi zrejme v mladšom období ako prvý val, obopínajúci akropolu. V priekope priliehajúcej k valu sa mimo typického slovanského črepového materiálu, získaného pri zisťovacom výskume, ako aj pri výkope sondy 1, našiel črep s pupákovitou vypuklinou, ktorý dokazuje osídlenie hradiska už v predslovanskom období, menovite v mladšej dobe bronzovej (BD –HA –HB). Mimo črepového materiálu a zvieracích kostí boli v priekope objavené ďalšie železné predmety: neúplná strelka so spätnými krídelkami a (polovýrobok?) tvaru kladiva bez prerazenej diery na drevenú násadu.
Rez prvým valom obopínajúcim akropolu ukázal, že bol vybudovaný odlišným spôsobom ako už spomínané dva valy (val deliaci predhradie na dve časti a okružný val). Jeho nálezy sa tiež líšia od materiálu získaného v dvoch posledne menovaných valoch. Základ, súdiac podľa zachovalých zvyškov zuhoľnateného dreva a do červena prepálenej zeminy, tvorila zrejme drevená nosná konštrukcia. Tento systém navŕšenia valu bol typický pre staršie veľkomoravské obdobie. Z neho získaný črepový materiál bol výlučne z mladšej doby bronzovej (BD – HA –HB). Táto skutočnosť dovoľuje vysloviť názor, že prvý val obopínajúci akropolu, svedčí o najstaršom slovanskom osídlení tejto časti. Črepový materiál a strelka so spätnými krídelkami, získané výkopom sondy v klesajúcej časti terénu, smerom k priekope priliehajúcej k okružnému valu, spolu s črepovým materiálom získaným z priekopy patriacej k najstaršiemu valu hradiska, je mladší od doby navŕšenia tohto valu.
Výkopom časti sondy 2 na akropole  sa tak isto ako v spomínaných prípadoch sondy 1, nepodarilo získať žiadne stopy po sídliskových objektoch. Táto okolnosť viedla k tomu, že sonda 3 bola zameraná a prekopaná v dĺžke 10 metrov na rovnej čistinke juhovýchodným smerom od nivelačného bodu. Pri jej výkope pod humusovitou vrstve terénu bola objavená kultúrna jama, obsahujúca črepový materiál. Hneď pri nej bola do červena prepálená plocha, spolu so zuhoľnatenými zvyškami dreva, naznačujúca časť dlážky chaty. Pretože presahovala rozmery šírky sondy, bolo potrebné k jej úplnému zachyteniu zamerať a prekopať časť sondy 4. V jej bezprostrednej blízkosti sa našli plošne a priečne uložené kamene tvaru nepravidelného obdĺžnika, ktorý s dlážkou pravdepodobne tvoril jeden komplex. Autor ho predbežne pokladá za kamenné obloženie pece (krbu?). Tento predpoklad a súvislosť s časťou dlážky chaty budú overené pokračovaním výskumu.
V druhom predhradí boli vytýčené sondy 5 a 6 o dĺžke 45 metrov kopané prerušovane. Nimi sa mala zistiť situácia na voľnom priestranstve lúčky v areáli hradiska. V obidvoch sondách sa okrem črepového materiálu našli zlomky mazanice a železnej trosky. Ani v jednej z nich sa nezachytili stopy po sídliskových objektoch, prípadne kováčskej vyhni, hoci zlomky mazanice a kusy železnej trosky sú tu ich svedectvom. Súvisí to pravdepodobne s tým, že objekty v areáli hradiska boli nadzemného charakteru, prípadne slabo zahĺbené do zeme, vyhotovené z dreva a prútia, obmazané mazanicou. Po zániku funkcie hradiska v priebehu stáročí došlo aj k ich zničeniu bez zachovania stôp (splavovanie kultúrnej vrstvy).
Sonda 7 o dĺžke 20 metrov bola vymeraná na lesnej ceste vedúcej areálom hradiska na akropolu tak, aby preťala val s priekopou na svahu akropoly a prvého predhradia. Jej výkop mal zistiť konštrukciu valu, chronologickú súvislosť s prvým valom, obopínajúcim akropolu, i s ostatnými valmi hradiska. V tejto sonde sa opäť zistili stopy po drevenej konštrukcii valu (zuhoľnatené drevo), črepový materiál z mladšej doby bronzovej, slovanského obdobia a tiež zachovalá železná listovitá kopija (hĺbka 75 cm). Zachovalé zvyšky zuhoľnateného dreva z konštrukcie valu, črepy z mladšej doby bronzovej, ojedinelý slovanský črep i železná listovitá kopija dovoľujú vysloviť názor, že ho vybudovalo obyvateľstvo sídliace na akropole ešte pred 10. storočím, pre zamedzenie ľahkého prístupu na akropolu zo severozápadnej strany. Bližšie chronologické začlenenie jednotlivých valov, v ktorých sa našli stopy drevenej konštrukcie, iste podajú rozbory zvyškov zuhoľnateného dreva.

Rozbor nálezového inventáru

I. Keramika

Keramický materiál, získaný doterajším výskumom hradiska v Šarišských Sokolovciach, tvorí najpočetnejšiu zložku nálezového inventáru. Skladá sa z početných výrazných zlomkov, z ktorých sa nedali rekonštruovať celé nádoby. Pretože ide o nálezy získané z rezov valmi, priekopami ako aj zo sond mimo nich, kde sa zlomky z nádob typologicky starších miešali so zlomkami keramiky mladšieho rázu a nie z uzavretých sídliskových objektov, vychádzame aj pri triedení, najmä slovanského materiálu z tohto aspektu.
a) Typologicky najstarším materiálom, ktorý sa našiel na hradisku pri doterajších výskumoch vôbec, je materiál zo staršieho úseku mladšej doby bronzovej (BD – HA – HB), patriaci nateraz na východnom Slovensku gávskej kultúre, ktorá sem expandovala z juhu.
Pozoruhodný je najmä hrubší črepový materiál bledohnedej farby s hladkým povlakom na povrchu, ktorý pochádza pravdepodobne z väčších hrncovitých nádob. Väčšinou bol výzdoby. Len ojedinele sa na ňom vyskytla výzdoba tvaru jednoduchej oválnej vypukliny. Vyskytli sa aj ojedinelé keramické zvyšky reprezentujúce typy okrajov nádob a v jednom prípade i časť dna. Tenší črep svetlohnedej farby s mierne dovnútra zaobleným okrajom  pochádza zrejme z misy. Dva okrajové črepy, z ktorých jeden má hrubší zaoblený okraj a druhý širší von vyhrnutý okraj, pochádzali z hrncovitých nádob. Črep z dna nádoby mal pórovitý povrch a hrubo formované nerovné dno. Za zástupcu azda domáceho mladopilinského etnika autor považuje ojedinelý hrubší črep tmavošedej farby.
b) Pri triedení doposiaľ získaného slovanského keramického materiálu z hradiska sa ukazuje, že jeho menšia časť úzko súvisí ešte so stredohradištnou keramikou. Väčšia časť však patrí k mladšej hradištnej keramike.
Črepy staršej slovanskej keramiky sú z tenkostenných i hrubostenných hrncov hnedej, hnedosivej a tmavosivej farby, drsného povrchu, dobre vypálených, vyhotovených z hliny s prímesou vápenca, piesku a sľudy. Hrdlá nádob, súdiac podľa niektorých okrajových črepov, boli neširoko roztvorené a na okraji zvisle, alebo šikmo skrojené. Na niektorých zlomkoch je už badateľný nábeh na profiláciu okraja nádob. Ornament na črepoch sa skladá z niekoľkonásobných vlnoviek a z pásov vodorovných línií.
K staršej skupine nálezov zo Šarišských Sokoloviec patrí snáď aj zlomok z dna hnedosivej nádoby so slabo viditeľnou časťou pravdepodobne obdĺžníkovej plastickej značky. Je v poradí druhý odlišný typ výskytu plastickej značky, získaný pri doterajšom výskume hradiska. V prvom prípade to bola časť plastickej značky v podobe štvorca.
K staršej slovanskej keramike zaraďujeme črep zdobený šikmými obvodovými pásmi, vyhotovenými vpichmi hrebeňovým nástrojom.
Podľa poznatkov z Pomoravia a iných oblastí je celkom možné, že k staršej keramike z hradiska patria aj zlomky nádob zdobené hrubo a jednotlivo rytými vlnovkami i vodorovnými líniami a naopak niektoré zlomky starobylého rázu súvisia možno už s mladšou slovanskou fázou na hradisku.
Najväčšie množstvo črepov, získaných doterajším výskumom hradiska, patrí k pokročilej hradištnej keramike. Sú to zlomky nádob už s výraznejšími znakmi profilácie okraja, alebo s rímsovitým okrajom, niekedy už veľmi blízke stredovekej keramike. Výzdobou sem patria hlavne črepy z nádob, zdobených na hrdle a pod ním hrubou rytou vlnovkou alebo vlnovkami a na tele vodorovnými líniami raz riedkymi, inokedy hustejšími alebo celkom súvisle pokrývajúcimi celý povrch. Súvislé ryhovanie tela nádob vytváralo niekedy výrazne brázdený povrch. Touto formou výzdoby sa už tieto nádoby značne približovali stredovekej keramike.
Nádoby sa zhotovovali pravdepodobne už na rýchlejšie otáčanom kruhu, o čom svedčia hlavne jemné vodorovné ťahy alebo ryhy v povlaku črepov. Hlina, ako aj farba zlomkov keramiky, nie je odlišná od keramiky typologicky staršieho rázu. Niektoré okrajové črepy majú z vnútornej strany stopy po opracúvaní ozubeným náčiním. Na základe výzdoby keramiky sa dá usudzovať, že sa výzdoba ryla do povlaku nádob tupou tyčinkou, výnimočne aj hrebienkovitým nástrojom.
O tom, že keramika na hradisku v Šarišských Sokolovciach bola aj v mladšom období dôležitým artiklom, a že sa v maximálnej miere využívala, svedčí zlomok nádoby, prevŕtaný k spevneniu prasknutej časti.
V niekoľkých prípadoch sa na vnútornej strane stien črepov zachovali zvyšky čiernej organickej látky (snáď stopy potravy). Chemickým rozborom by sa pravdepodobne dalo určiť, o aký druh potravy sa jedná a na základe toho by sa mohlo aj čiastočne nazrieť do ,,kuchyne” našich slovanských predkov, žijúcich na hradisku v Šarišských Sokolovciach.

II. Železné predmety

Z nálezov tohto druhu získaných vo vonkajšom areáli hradiska je nepochybne najpozoruhodnejšie a najdôležitejšie torzo ocieľky zložitého tvaru s trojnásobne zahnutými ramienkami; je 8,6 cm dlhé a 3,6 cm široké. Ocieľka je celkom iného typu ako doterajšie hrobové nálezy železných kresadiel zo slovansko – avarského a staromaďarského obdobia na východnom Slovensku.
Ocieľka zo Šarišských Sokoloviec  je teda ďalšou zaujímavou a závažnou pamiatkou, upozorňujúcou na styky východného Slovenska v dobe hradištnej s Pomoravím. Ak ju možno podľa keramických nálezov z hradiska datovať až do poveľkomoravského obdobia, potom je pozoruhodné, že tento starobylý tvar slovanského kresadla práve na východnom Slovensku pretrval do začiatkov 10. stor.
Nožík ma odlomený hrot a z tŕňa jeho držadla sa zachovala len nepatrná časť. Chrbát čepele je ľahko ohnutý a od tŕňa ho delí šikmý lom. Ostrie noža prebieha približne v priamej čiare paralelne so spodnou hranou držadla. Torzo je 9 cm dlhé a 1,8 cm široké. Je to bližšie nedatovateľný nožík hradištného tvaru, patriaci skôr do strednej doby hradištnej.
Plochý tyčinkovitý železný predmet tvaru dlhého lichobežníka je zlomkom kovania alebo nástroja neznámeho určenia; je 8,8 cm dlhý a najviac 2,1 cm široký.
Ostatné dva železné predmety sú atypické, jeden z nich je akoby zlomkom obruče z vedierka (dĺžka 3,7 cm), druhý, s oblúkovitým ostrím, je snáď zlomkom noža ( dĺžka 4,3 cm a max. šírka 2,1 cm).
Nálezy tohto druhu vo vnútorno areáli v porovnaní so získaným množstvom keramiky, tvorili iba nepatrný počet. Ich neveľká typologická škála pozostávala z troch streliek so spätnými krídelkami ukončených tuľajkou, z torza železnej strelky, listovitej kopije s kratšou okrúhlou tuľajkou a železného predmetu (polovýrobok?) tvaru kladiva, na ktorom chýba prerazená diera pre drevenú násadu.
Železné strelky so spätnými krídelkami ukončené tuľajkou sa hodili k lovu i k boju, pretože spôsobili tržnú ranu a urýchlili tak vykrvácanie. Pretože išlo o zbrane, ktoré sa mohli obyčajne použiť iba raz, nebol pri ich výrobe použitý zložitý výrobný postup. Tento druh streliek je známy už od pozdnej doby laténskej, s pretrvávaním v dobe rímskej cez dobu hradištnú až do stredoveku.
Nález listovitej kopije s kratšou, kónicky rozšírenou tuľajkou a širším zosilneným listom môžeme chronologicky zaradiť do 9. stor.
Železný predmet (polovýrobok?) súdiac podľa tvaru, mal byť pôvodne kladivom. Pretože je však bez prerazenej diery pre drevenú násadu,  ho autor považuje za polovýrobok, ktorý podľa zreteľných nárazov na tylo, ako aj nerovného konca zúženej časti bol pravdepodobne používaný ako priebojník.
Mimo železných súčastí výzbroje a pracovného nástroja, sa našli pri výskume hradiska tiež kusy železnej trosky v druhom predhradí. Tieto nálezy spolu s podobnými, získanými zisťovacím výskumom mimo areálu hradiska na lúčke bezprostredne k nemu priliehajúcej, sú svedectvom jestvovania kováčskej práce tak v areáli hradiska, ako aj k nemu patriacej časti za opevnením.

III. Železná troska

R. Pleiner  z Archeologického ústavu ČSAV v Prahe vyslovil názor, že ide o odpad z kováčskej dielne. Ide v podstate o kysličníky železa, spracované v teplote nad 1200◦ . Svedčia o existencii kováčskej práce na hradisku, nie o hutníckom spracovaní železa

IV. Uhlíky

Vzorky uhlíkov z kultúrnej vrstvy, odkrytej na plošine mimo valu hradiska, určil E. Krippel z Geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave v dvoch prípadoch ako pochádzajúce z bresta (Ulmus) a v jednom prípade ako pochádzajúce z buka (Fagus). Toto zistenie je pozoruhodné najmä preto, že na hradisku a v jeho okolí čo do lesného porastu prevláda dnes hrab.
Pôvod zvyškov čiernej zuhoľnatenej bezštruktúrnej organickej látky zo stien niektorých nádob (ide najskôr o stopy potravy) by podľa E. Krippela bolo možné určiť snáď chemickou cestou.
Zoznam použitej literatúry:
BUDINSKÝ – KRIČKA, V.: Pokusný výskum na slovanskom hradisku v Šarišských Sokolovciach, okres Prešov. In: Nové obzory, 9, Košice 1967, s. 164 – 186.
BÉREŠ, J.: Výsledky doterajšieho výskumu slovanského hradiska v Šarišských Sokolovciach. In: Nové obzory, 16, Košice 1974, s. 113 – 133.
Pramene k dejinám osídlenia slovenska z konca 5. až z 13. stor. iii. časť. Východné slovensko.






Slovanské Hradiská na Orave

Vyšný Kubín-Ostrá Skala

Jedna z najviac preskúmaných lokalít Oravy - Ostrá skala nad Vyšným Kubínom - bola osídlená od eneolitu. Výhodná poloha ju predurčila na vybudovanie pravekého opevneného sídliska. Po stavebných úpravách bola táto poloha druhotne využitá vo včasnom stredoveku. Ostrá skala bola s prestávkami archeologicky skúmaná od počiatkov šesťdesiatych rokov až do konca sedemdesiatych rokov 20. stor. 



Obec Vyšný Kubín (s nadmorskou výškou v strede 525 m, v chotári 490-1612 m) sa nachádza juhovýchodne od Dolného Kubína na severozápadnom svahu Chočských vrchov v doline potoka Leštiny. Poloha Ostrá skala (812 m n. m.) je lokalizovaná na skalnatom útvare severne od obce. Vo včasnostredovekom období mala ťažisko osídlenia v dvoch horizontoch. Z prelomu 8. a 9. stor. pochádza kultúrna vrstva, zahĺbené obydlie s pecou a ďalšie sídliskové objekty s ohniskami. Z nálezov treba spomenúť tri ostrohy, kosy, kovania vedierok, nože, sekery, britvy a zbrane. Z mladšieho obdobia, časovo zaradeného do 10. stor. až na prelom 12./13. stor., boli v pôdoryse rozpoznané príbytky so zrubovou konštrukciou (zuholnatené zvyšky drevených trámov). Opevnené sídlisko pravdepodobne v prvom časovom horizonte plnilo centrálnu správnu funkciu v regióne. Na základe dlhodobo prebiehajúceho prehodnocovania nálezovej situácie (železné predmety - zbrane, výstroj koňa) je už preukázaná kontinuita osídlenia od druhej polovice 9. stor. až do 10. stor. Išlo o obdobie medzi oboma najdôležitejšími medzníkmi včasnostredovekého využitia tejto lokality. Nedosahuje však takú intenzitu ako v oboch dominantných časových úsekoch.



Slovanský opevňovací systém v závere 8. stor. a v 9. stor. využil zvyšky fortifikácií z predchádzajúcich období. Rovnako sa nadviazalo na staršiu úpravu vnútorného priestoru hradiska, keď sa palisádovou ohradou rozdelilo opevnené sídlisko na tri nádvoria s rozlohou približne 1,5-2 ha. Val, v pôdoryse majúci tvar nesymetrickej podkovy, chránil najvyššiu sídliskovú plochu s rozlohou 2500 m2. Val má svoj pôvod v dobe laténskej, pričom Slovania ho navŕšili a vsadili doň drevenú ohradu.

Tupá a Ostrá Skala (autor Tomáš Demian)


Na hradisku boli pravdepodobne sústredené aj orgány regionálnej správy. Orava sa včlenila do uhorského ranofeudálneho štátu až niekedy v období 11. storočia. Vzhľadom na to, že hradisko vo Vyšnom Kubíne pretrvalo až do 12. storočia predpokladáme, že v istej forme aj v počiatkoch uhorského štátu pretrvalo ako správne sídlo, nakoľko hrad Orava ešte neexistoval


Dolný Kubín- Veľký Bysterec-Trniny

Výšinná poloha pôvodne osídlená v eneolite, dobe laténskej a staršej dobe rímskej. Na základe niektorých nálezov sa predpokladá, že táto poloha bola využitá aj vo včasnom stredoveku. Najmä vďaka nálezom zlatých a strieborných mincí bola lokalita intenzívne prekopávaná už od prvej polovice 19. storočia mnohými amatérskymi bádateľmi, ako aj miestnymi obyvateľmi. Krátky zisťovací výskum pod vedením P. Čaploviča uskutočnilo Oravské múzeum v rokoch 1957 a 1958. Na tento výskum nadviazali ďalšie výskumné práce na lokalite, ktoré prebehli koncom sedemdesiatych rokov a v osemdesiatych rokoch 20. storočia.



Mestskou časťou centra dolnej Oravy, teda Dolného Kubína, je Velký Bysterec (s nadmorskou výškou v strede 470 m, v chotári 465-650 m). Leží v juhozápadnej časti Oravskej vrchoviny. Lokalita sa rozprestiera severozápadne od centra mesta na výšinnej polohe Trniny. O tom, čí tu bolo slovanské opevnené sídlisko, môžeme podľa Húlinka zatiaľ uvažovať iba v teoretickej rovine. Usudzuje sa o tom na základe dvoch starších nálezov (známych ešte v predminulom storočí) z Trnín, a to trojdielnych kovaní karolínskeho typu. Z lokality pochádzajú aj ďalšie nálezy (železný nožík, resp. britva) datované do obdobia včasného stredoveku. Spomenuté nálezy však nemusia byť jednoznačným dôkazom existencie opevnenej polohy, datovanej v jej počiatkoch už do záveru 8. stor. Nevylučujú sa však ani včasnostredoveké stavebné zásahy do opevnenia, pôvodne pochádzajúceho z obdobia púchovskej kultúry. Tento názor zastávajú viacerí archeológovia.

Istebné - Hrádok

Lokalitu Hrádok v Istebnom tvorí prirodzene chránený ostroh nad riekou Orava, ktorý bol osídlený už v praveku. V dobe halštatskej sa tu rozprestieralo opevnené sídlisko. Vo včasnom stredoveku bola plocha Hrádku opäť osídlená. Hrádok výrazne utrpel stavbou železnice v roku 1898, kedy bola nenávratne zničená veľká časť plochy hradiska. Na nepoškodených miestach lokality prebehli koncom päťdesiatych a v druhej polovici šesťdesiatych rokov 20. storočia výskumné práce.


Dolnooravská obec Istebné (s nadmorskou výškou v strede 500 m, v chotári 455-1224 m) leží na styku výbežkov Malej Fatry a Oravskej vrchoviny (Pramene II 1992,18,19). Výšinná poloha Hrádok, kde sa získali najmä keramické nálezy z 8.-9. a 10.-12. stor., je lokalizovaná južne od obce. Slovanské obyvateľstvo tu využilo predchádzajúce halštatské hradisko. Na deštrukcii staršieho halštatského valu osadili vo včasnom stredoveku slovanskú palisádu

Oravský Podzámok-Hrad

Dominantný prírodný útvar, na ktorom od 13. stor. stojí Oravský hrad, bol spolu so svojím blízkym okolím osídlený už v praveku. Z jeho okolia pochádzajú nálezy z doby halštatskej a z obdobia púchovskej kultúry. Vo včasnom stredoveku sa na tejto polohe pravdepodobne nachádzalo výšinné sídlisko.
Obec Oravský Podzámok (s nadmorskou výškou v strede 520 m, v chotári 495-1224 m) sa rozprestiera severne od Dolného Kubína v Oravskej vrchovine a zároveň na južných svahoch Oravskej Magury. Sídlisko z 9. stor. je lokalizované na ploche (výšinná poloha), kde v súčasnosti stojí pôvodom stredoveký hrad. Na hlavnom nádvorí sa objavili pri generálnej rekonštrukcii hradu zlomky slovanskej keramiky, s najväčšou pravdepodobnosťou z 9. stor. Do toho istého časového horizontu môžu patriť aj železné zliatky nájdené tiež pri renovácii na hlavnom nádvorí. Pri tejto výšinnej polohe môžeme uvažovať o opevnenom sídlisku i zo včasnostredovekého obdobia z dôvodu jej výhodných, strategických prírodných dispozícií.



Oravská skupina
Oravská skupina resp. oravský typ bola lokálna skupina lužického kultúrneho komplexu na severnom povodí Váhu, Orave a v Turci cca. od 750 pred Kr. až do 300 pred Kr. (ale rozkvitala a relevantne je doložená vlastne až od 550 pred Kr., teda od Ha D2) .

Po roku 550 pred Kr. bolo územie oravskej skupiny husto osídlené, čo dokladá hustá sieť hradísk aj jednoduchých osád, ako aj pohrebiská s veľkým počtom hrobov. Najvýznamnejšie hradiská oravskej skupiny boli Tupá Skala (nad Vyšným Kubínom) a Istebné Hrádok. Hradiská sa už stavali aj za pomoci kameňa, žili z remesla a chovu oviec a vykazujú náznaky vnútornej urbanizácie. Oravská skupina sa vyznačuje špecifickou keramikou (výzdobu tvoria ryhy, prevládajú amforovité a baňaté nádoby, esovite prehnuté šálky), špecifickými bronzami (diadémy a nákrčníky zhotovené z masívnej tordovanej alebo hladkej tyčinky a zakončené ružicami, honosné ihlice atď.) a zmenami v pohrebnom ríte (viac žiarových bezurnových hrobov so zvyškami kremácie uloženými v jamke alebo prikrytámi pieskovcovou doskou). Lokality žiarových pohrebísk sú napr. Dolný Kubín, Vyšný Kubín, Oravský Podzámok. Oravská skupina bola v úzkom kontakte s susedným územím dnešného Poľska, čo dokazuje podoba hradísk.

Halštatské hradisko v Dubovej
 
Halštatská doba, ako nazývame staršiu dobu železnú, bolo obdobie praveku 700 až 400 rokov pred Kristom. V tom čase bolo osídlenie Oravy relatívne husté. Archeologicky dokázané sú opevnené sídliská napríklad v Tvrdošíne, Podbieli, Istebnom – Hrádok, Vyšnom Kubíne – Tupá a Ostrá skala, Žaškov – Hrádok, Jasenica – Hrdoš, Mezibrodie, Oravský podzámok, Sedliacka Dubová - Žiar, a tiež popolnicové hroby a nechránené sídliská. Všetky opevnené sídliská majú charakter výšinného hradiska, t.j. postavené na kopci, pričom boli vybudované na takých miestach, aby bolo vidieť z jedného hradiska na druhé. Takto vybudovaný obranný systém s využitím dymovej signalizácie tvoril silný obranný celok miestneho kniežatstva. Údolia rieky Orava, a jej postranných prítokov poskytovali poľnohospodársku pôdu, najmä však výhodné prechody, a umožnovali komunikačné spojenie s hlavnými obchodnými cestami vedúcimi cez Oravu a Liptov. Význam týchto ciest reflektuje s hromadnými nálezmi bronzov z Komjatnej, Žaškova, Osádky, Pucova, Istebného – Hrádok, Nižnej a Krásnej Hôrky.
Hrádok v Dubovej teda nie je osamotený objekt. Bol situovaný na temene kopca výrazne sa zarezávajúceho do údolia Oravy, kadiaľ viedla stará obchodná cesta. Terajšie zvyšky opevneného areálu dubovianskeho kostolíka sa priamo opierajú o mohutný val halštatského hradiska. Podla doterajšieho bádania šlo o objekt s prevládajúcimi pevnostnými črtami.

Obr. 1: Pokus o rekonštrukciu halštatského hradiska na Žiari. (podľa P. Čaplovica)


Dominantou pevnosti bol asi 6 m vysoký šijový val, zo severnej strany odde2ujúci hradný vrch od ostatného hrebeňa (šije). Základ valu bola roštovo-skriňová konštrukcia z drevenej guľatiny naplnená červenou prepálenou hlinou. Vonkajšia strana valu bola opatrená kamenným podporným múrom, ktorý zvyšoval jeho obranyschopnosť. Jeho zadná časť sa mierne zvažovala do nádvoria. Na najvyššom bode valu bola pravdepodobne drevená strážnica – varta, odkiaľ hradná stráž mala najlepší prehľad o prístupovej ceste a celom okolí. Šijový zemný val ako celok pôsobil dojmom mohutnej bašty, ktorá bola kľúčovým prvkom v opevnení halštatského hradiska.
Ostatné opevnenie bolo zabezpečené drevenou, 4 metre širokou obrannou chodbou, postavenou na 1 meter vysokej kamennej nadmurovke. Chodba bola pravdepodobne zvonku obložená pieskovcovými kameňmi a krytá drevenou strechou. Najprístupnejšie miesta k opevneniu boli zabezpečené klinovou 2 metre hlbokou priekopou. Vstup do areálu pevnosti bol zabezpečený vstupnou vežou a mostom ponad priekopu.
Ako som uviedol hradisko malo predovšetkým vojenský účel, preto obydlia slúžili hlave ako ubytovne pre vojakov a kapitána pevnosti. Budovy na nádvorí stavali minimálne 9 metrov od obrannej chodby, z ktorých sa na pôvodných miestach našli črepy a mazanica.
Pod hradným vrchom bola osada, kde bol hlavný hospodársky život okolitého obyvateľstva. Podhradská obec bola situovaná na mieste súčasnej obce Sedliacka Dubová na ulici vedúcej od Obecného úradu k cintorínu, kde boli odkryté základy viacerých halštatských usadlostí a črepy halštatského rázu, ale objavili sa už aj zosilnené okraje hrebeňovaných nádob, obsahujúcich už tuhu zo staršej doby laténskej. Halštatské domy boli postavené stupňovite v radoch na úbočí Žiaru, pretože v tom čase rieka Orava mohla ešte zaplavovat údolie.
O histórii dubovianského hrádku vieme veľmi málo, iba vieme datovať jeho zánik do strednej doby laténskej v 3. až 2. storočí pred Kristom. Príčinou zániku bol požiar, ktorý spálil hrádok aj podhradie. Predpokladá sa, že zanikol spolu s hradiskom v Istebnom. Pravdepodobne obidve hradiská boli dobyté a vypálené.


Téma Slovanských hradísk na Orave je podrobne spracovaná v obsiahlom článku Drahoslava Hulínka, Michala Čajku: Včasnostredoveké hradiská na Orave v kontexte hradísk na Strednom a Západnom Slovensku, Slovenská archeológia LII-1, 2004. Väčšinu textu som čerpal práve z tohto článku.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Oravsk%C3%A1_skupina
http://www.dubovakostolik.sk/history/pravek.html