Máte stále zmätok v tom, ako po sebe nasledovali všetky archeologické kultúry na území Slovenska od staršej doby kamennej až po neskorý stredovek? Akému časovému obdobiu tieto kultúry prináležia? Ako sa navzájom prekrývali? Aké národy vtedy žili?
Vyznať sa v pojmoch ako lužická kultúra, laténska doba, halštat, staršia, mladšia doba bronzová, Kelti, doba rímska, sťahovanie národov... je množstvo ľudí, ktorí sa v týchto pojmoch strácajú a nevedia si ich ani len rámcovo zaradiť do pochopiteľnej časovej osi.
Schválne skúste si na nete vyhľadať takú prehľadnú tabuľku. Zrejme sa celkom slušne zapotíte, a napriek tomu sa dopracujete len k veľmi chabým výsledkom.
Ešte viac budete asi prekvapení, že vo vedeckej literatúre sa táto periodizácia publikovala ešte v hlbokom socializme a od vtedy nenájdete (aspoň ja som nenašiel, ale možno som len zle hľadal) žiadny podobný odborný článok s "oficiálnou" periodizáciou.
O to viac potešil nápad Ruda Malého a jeho manželky Evky, že by do svojej novej knihy "Putovanie po hradoch Slovenských 2", ktorá vyšla iba nedávno (a ktorá sa predáva ako teplé rožky, takže neváhajte a objednávajte) zaradili takúto tabuľku (časovú os), aby slovenský čitateľ získal lepšiu predstavu o našich najstarších dejinách.
Oslovil preto archeológov so žiadosťou o pomoc a dal sa do práce. Výsledkom je táto prehľadná tabuľka, v ktorej nájdete všetko potrebné.
Tabuľka zobrazuje jednak jednotlivé obdobia (doba kamenná, bronzová, železná atď.) a v nich všetky kultúry a známe národy, ktoré dokážeme rozpoznať. K jednotlivým obdobiam je v tabuľke uvedené aj storočie, či tisícročie, ktoré im zodpovedá.
Rudo a Evka o tabuľke píšu:
„Potom som dostal nápad na grafické prehľadné spracovanie období-národov-kultúr, ktoré boli na Slovensku. Hľadal som dostupné podklady a zistil som, že to nie je až také jednoduché. Kamarát archeológ ma odporučil na materiál, ktorý bol uverejnený v 80. rokoch. Ale že pozor! To už bolo dosť dávno a mnohé sa zmenilo. Niečo som našiel na stránke www.hradiska.sk , niečo v dejepise, na webe...a dal som sa do spracovania. Výsledok vidíte na nasledujúcej strane, zahŕňa obdobie od eneolitu po novovek (-4000 pred n.l. po rok 1800). Doplnil som názvy, kultúry a podstatné národy. Údaje sú konzultované s archeológom. Bol som upozornený, že „je toho viac“ a že by sa dalo deliť podrobnejšie pre východ-stred-západ Slovenska, ale som plne presvedčený, že tak ako mne aj vám bude stačiť aj táto podoba grafického znázornenia.“
PUTOVANIE PO HRADOCH SLOVENSKÝCH
2. DIEL
Pred piatimi rokmi vydali manželia Eva Mladá a Rudolf Mladý prvú knihu o ich putovaní po hradoch – hrádkoch – hradiskách – opevneniach na Slovensku. V knihe bolo popísaných 520 lokalít a úspech tejto publikácie bol pre autorov prekvapujúci. Nevenujú sa v nej histórii. Je to skôr „bedeker“, kde sa jednotlivé opevnenia nachádzajú. Vo svojom cestovaní a objavovaní pokračovali ďalej.
Do dnešných dní navštívili osobne vyše 1200 opevnení na našom nádhernom Slovensku, v čom majú zrejme prvenstvo. To ich viedlo k vydaniu druhého dielu. Kniha obsahuje 675 opevnení, mnohé sú určite prvýkrát verejne publikované. Je v nich obsiahnuté skutočne celé Slovensko. Na temer 400 stránkach nájdete prehľadné mapy, tabuľky s presnými súradnicami, nadmorskou výškou, miestom, okresom... Hlavnou kapitolou sú lokality usporiadané v abecednom poradí podľa katastra, v ktorom sa opevnenia nachádzajú. Nechýba mapka s vyznačením východzieho bodu, popis trasy, náročnosť, tisíce vlastných fotografií, pôdorysy...
Aj úvod knihy bude pre mnohých laikov zaujímavý. Autori v ňom odpovedajú na časté otázky ohľadom práce archeológov, občianskych združení, alebo o netradičných postupoch skúmania profesionálnymi odborníkmi. Zo svojho pohľadu predstavujú aj naše naj – najvyššie položené opevnenia, najväčšie. Ale aj informácie o historických nápisoch na skalách, či o dúpencoch.
Nikdy netvrdili, že sú odborníci, skôr iba turisti s „dobrou kondičkou“, ktorú pri tom množstve lokalít potrebovali. Kto má oba diely, získa najobsiahlejší prehľad o opevneniach, ktorý bude asi ťažko prekonaný. Čitatelia sú mnohokrát prekvapení, čo všetko neznáme alebo málo známe sa dá nájsť v ich blízkom okolí. Keď dostanú otázku, odkiaľ sa dozvedeli práve o tých neznámych opevneniach, dávajú odpoveď, že majú šťastie na priateľov. Dosť archeológov im fandilo, dávali im tipy na opevnenia. Mnohé sú ešte nepreskúmané. Bez takejto pomoci by svoj cieľ nikdy nedosiahli.
Len pre zaujímavosť, pri svojom putovaní najazdili autom po Slovensku 93.181 km, čo je vzdialenosť 2,3-krát obvodu rovníka. Pešo od auta na lokalitu a späť prešli 2.422 km, čo je 5,7-krát vzdušná vzdialenosť od Kremenca po Záhorskú Ves. Samozrejme počet 1200 opevnení nie je konečný. Archeológovia pracujú ďalej a vždy sa „niečo nové objaví“.
Kniha je vydaná súkromne, bez sponzorov, fondov a inštitúcií, v limitovanom náklade. Formát A4, 396 strán, celofarebná. Dostupná je iba u autorov, info mail: putovanie.hrady@gmail.com . Dotlač nebude....
Kto by mal záujem aj o prvý diel, nájde ho v sieti predajní s knihami.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára